Könyvvizsgálat
Könyvvizsgálat menete röviden
Könyvvizsgáló megválasztása, szerződéskötés
Miután kialakult a kölcsönös bizalom az ügyféllel, akkor a könyvvizsgáló megválasztásának első hivatalos lépéseként elkészül a tulajdonosi határozat, mely tartalmazza a könyvvizsgáló adatait, a kinevezés időpontját és a megbízás záró napját. Egy könyvvizsgálót maximum 5 évre lehet megválasztani, de a megválasztási időszak letelte után a megbízás meghosszabbítható.
A könyvvizsgáló a határozat alapján kiállítja az elfogadó nyilatkozatot és visszaküldi a társaságnak. Gazdasági társaság esetében az ügyvéd intézi a cégbírósági bejegyzést. A cégbíróságra történő benyújtásnak a tulajdonosi határozatot követő 30 napon belül kell megtörténnie. (2006. V. Ctv. 50. § (5))
Az ügyvezetésnek az alapítói határozat dátumát követő 90 napon belül kell megkötnie a szerződést a könyvvizsgálóval, máskülönben a legfőbb szerv köteles új könyvvizsgálót választani. (2013. V. Ptk 3:130. § (1))
Elővizsgálat
Azon gazdálkodók esetében, amelyeknél az üzleti év megegyezik a naptári évvel, a szeptembertől decemberig tartó időszakban az előre megbeszélt időpontban és időtartamban kerül sor az elővizsgálatra. Ekkor az ügyvezetővel, munkatársakkal folytatott interjúk során megismerjük a számvitelhez kapcsolódó folyamatokat, ellenőrzési pontokat, esetlegesen javaslatot teszünk a folyamatok fejlesztésére, illetve felhívjuk a vezetők figyelmét, amennyiben valamilyen kockázatot azonosítunk. Emellett elkezdjük átvizsgálni az évközi adatokat.
Leltár
Amennyiben a gazdálkodó rendelkezik készletekkel és a nagyságrend miatt indokolt, akkor részt veszünk az év végi leltározáson, akár több helyszínen is. Ilyenkor a kiválasztott mintán teszt számolásokat végzünk.
Fővizsgálat
A fővizsgálati időszak azon társaságok esetében, melyeknek az üzleti éve megegyezik a naptári évvel, januártól májusig tart és a gazdálkodóval előre egyeztetett időpontban és időtartamban végezzük. A vizsgálathoz a lehetőségekhez mérten elektronikus úton kérünk be anyagokat, melyeket feldolgozunk, majd igazodva az ügyfél kéréséhez, személyesen vagy online meeting keretében megbeszéljük a felmerült kérdéseket. Ha szükséges, helyszíni vizsgálat keretében ellenőrizzük azon anyagokat, melyek papíros formában állnak rendelkezésre.
A vizsgálathoz a belső anyagok beszerzésén túl hozzátartozik külső megerősítők kérése bankoktól, vevőktől, szállítóktól, ügyvédektől, melyeket az ügyfeleink segítségével a fővizsgálati időszak alatt elektronikus úton gyűjtünk be.
Miután az egyeztetések során lezárásra kerül a főkönyv és elkészül az alapján a beszámoló, azt ellenőrizzük, ha szükséges, javaslatokat teszünk az esetleges módosításokra, végül a vizsgálataink eredményeként kibocsátásra kerül a könyvvizsgálói jelentés.
Év közbeni konzultáció
A könyvvizsgálati kiemelt időszakokon kívül is mindig az ügyfél rendelkezésre állunk. Amennyiben bármilyen számviteli, könyvelésmódszertani kérdés felmerül, illetve döntésében tudjuk őt támogatni a szakmai tudásunkkal, szívesen segítjük hozzá a céget és a pénzügy-számviteli munkatársakat a hatékonyabb működéshez, legjobb megoldásokhoz.
Titoktartás
Könyvvizsgálói hivatásunkban kiemelkedően fontos a titoktartás, mely egyben törvényi kötelezettségünk is.
A kamarai tag könyvvizsgáló, a könyvvizsgáló cég köteles a tevékenysége során tudomására jutott, a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység ellátására irányuló megbízással összefüggő minősített adatokat, hivatásbeli titkokat és üzleti titkokat (a továbbiakban együttesen: titok) megőrizni. (2007. évi LXXV. kamarai törvény 66. § (1) alapján).
IT biztonság
Kiemelt fontosságú számunkra ügyfeleink adatainak, dokumentumainak védelme. Rendszereink IT szakértő segítségével kerültek kialakításra, hogy ügyfeleink adatai a lehető legnagyobb biztonságban legyenek nálunk.
Szakmai felelősségbiztosítás
Társaságunk szakmai felelősségbiztosítással rendelkezik.